Sekret rozwijania zaawansowanej płynności w języku obcym

/

Wiele osób poszukuje "tej" idealnej metody nauki języka, ale ja uważam, że nie ma jednej idealnej metody. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, których należy przestrzegać, aby nauczyć się języka w "przyjazny dla mózgu sposób".

Zasada 1: Czas

Czas jest kluczowym czynnikiem w nauce języków obcych. Nie ma wątpliwości, że ilość czasu, którą poświęcamy na daną czynność ma ogromny wpływ na naszą krzywą uczenia się. Wiele osób może myśleć, że im więcej czasu spędzamy z językiem, tym lepiej. Jest to prawda dla wielu uczących się, ale nie dla wszystkich. Zależy to od indywidualnych upodobań każdej osoby w nauce, jej wytrzymałości psychicznej, codziennej rutyny i etapu, na którym się znajduje.

Na początku (faza 1) aktywność językowa ogranicza się często do korzystania z książek, które narzucają swoją treść, a także do czasu, jaki nad nimi spędzamy. Często okazuje się to trudnym i nieszczególnie angażującym czy interesującym doświadczeniem. To jeden z powodów, dla których uważam, że etap 1 jest trochę jak bycie u podnóża wysokiej góry, a dotarcie na szczyt wydaje się długą i trudną drogą. Myślę, że w tej fazie lepiej jest chodzić, krok po kroku, niż biec.

Zasada numer jeden, którą należy się kierować na tym etapie, to pracować po trochu każdego dnia. Na szczyt góry wchodzi się krok po kroku. Pewnie zastanawiasz się, co to znaczy "trochę". Zwykle ustalam sobie czas, powiedzmy 25-30 minut, dwa razy dziennie. Raz rano, a raz wieczorem. Praca z małymi jednostkami czasowymi i krótkim materiałem pomaga mózgowi lepiej zachować informacje. Rano rób rzeczy bardziej wymagające, a później bardziej "relaksujące" (czytanie i słuchanie) i znajdź pozycję fizyczną, która ci odpowiada, w zależności od tego, jak się uczysz. Na początku priorytetem jest czas wysokiej jakości.

nauka

Zasada 2: Różnorodność

Urozmaicanie zajęć jest niezwykle ważne, aby uniknąć szybkiego znudzenia. Chociaż powtarzanie jest matką wszystkich procesów uczenia się, może łatwo doprowadzić do nudy, jeśli stanie się zbyt mechaniczne.

Istnieją trzy rodzaje urozmaicenia:

  • 1

    Różnorodność materiałów: Urozmaicanie materiałów jest zdrowe i utrzymuje motywację. Na początku możesz trzymać się jednego materiału językowego, a potem szybko przejść do innych. Niektóre aspekty materiałów do nauki języka mogą być dla Ciebie interesujące i wciągające, podczas gdy inne nie. Jeśli tak, możesz wybrać inną książkę, która oferuje inne interesujące aspekty i rekompensuje to, czego brakuje innej książce. Ostatecznym celem jest jak najszybszy dostęp do prawdziwych treści: odzwierciedla to "żywą naturę" języka i można zacząć wybierać swoje własne treści. Uczenie się poprzez treści, które Cię interesują, jest ogromnym krokiem w kierunku bardziej efektywnej nauki.
  • 2

    Różnorodność czynności wykonywanych na jednej jednostce treściCzytaniei słuchanie to dwie niezwykle korzystne dla nauki języka czynności, ale nie jedyne. Im bardziej zróżnicowane jest nasze podejście do materiału, z którego się uczymy, tym lepiej. Ważne jest, aby angażować się w działania, które mają na celu aktywizację języka w mózgu, a także utrzymanie motywacji. Pokażę Ci, jak ja zoptymalizowałem swoją naukę języka i jak Ty też możesz to zrobić.
  • 3

    Różnorodność pozycji fizycznych. Może Cię to dość mocno zaskoczyć, ale pozycja naszego ciała i to, jak się nim poruszamy, odgrywa ważną rolę w nauce. Innymi słowy, pozycja twojego ciała ma wpływ na twoją koncentrację, a tym samym na twoją zdolność do zatrzymywania nowych informacji. Istnieje wiele czynności, które możemy wykonać za pomocą naszego ciała, w zależności od aktywności związanej z uczeniem się. Omówię to obszernie w mojej książce.

Zasada 3: Konsekwencja

W procesie takim jak nauka języka, ważne jest, aby robić właściwe rzeczy we właściwym czasie i robić rzeczy, które są właściwe dla Ciebie. Tempo i łatwość, z jaką przyswajamy język zmienia się z czasem, a ścieżka, którą podążamy powinna być spójna z tym ciągle zmieniającym się tempem nauki. W opublikowanym dwa lata temu nagraniu wideowyjaśniłam, w jaki sposób przechodzę przez poszczególne etapy, aby osiągnąć zaawansowaną biegłość w danym języku obcym.

Niektóre rzeczy są ekscytujące na początku, ale później okazują się nudne. Niektóre są zbyt trudne na początku i przez to mało efektywne, a z czasem stają się łatwiejsze. Na przykład, słuchanie radia na etapie 1 nie jest zbyt przydatne, ale staje się niezwykle korzystne na etapie 2 i 3. Bycie konsekwentnym w stosunku do swojego poziomu i upodobań w nauce jest kluczem do optymalizacji procesu przyswajania języka.

W mojej książce opowiem Ci, jakie metody nauki sprawdzają się najlepiej na poszczególnych etapach.

Zasada 4: Jakość

Wierzę w wartość pracy wysokiej jakości. Kiedy zaczynamy uczyć się języka, napotykamy na szereg trudności, a wiele aspektów języka może być zniechęcających. Dlatego też, szczególnie na początku, ważne jest, aby dążyć do jakości, aby zbudować bazę - nazywam ją "rdzeniem językowym" - na której możemy później poszerzać naszą wiedzę w danym języku. Ważne jest, aby skupić się na niewielkiej ilości materiału i uczyć się go dokładnie od samego początku.

Oto kilka zasad, którymi można się kierować:

  • Pracuj nad krótkimi fragmentami lub jednostkami językowymi: długie teksty lub dialogi mogą spowodować utratę koncentracji
  • Pracuj 1-3 razy dziennie, w regularnych odstępach czasu
  • Urozmaicaj swoją pracę: pracuj nad tą samą jednostką z różnych perspektyw
  • Zmieniaj pracę zgodnie z precyzyjnym i efektywnym harmonogramem
  • Skoncentruj się na pracy: 30 minut bardzo skoncentrowanej nauki jest 10 razy bardziej efektywne niż dwie godziny spędzone na "multitaskingu" (czyli wykonywaniu czynności, które uważamy za nudne i trudne)

Zasada 5: Ilość

Kiedy samodzielny uczeń pokona pierwsze przeszkody, zwiększenie ilości nauki jest właściwym krokiem, ponieważ nauka staje się łatwiejsza, a co za tym idzie, wzrasta nasza radość z języka i wytrzymałość psychiczna. Możemy poświęcić znacznie więcej czasu na prawdziwe treści, a czas ten nie jest już ograniczony do materiałów do nauki języka. Możemy rozmawiać z przyjaciółmi, oglądać telewizję i filmy, czytać książki. Nie spędzamy już świadomie czasu z językiem - używamy go i cieszymy się nim. Możemy spędzać z językiem niezliczone, cenne godziny.

Zasada 6: Postawa

Nauka języka do poziomu biegłości to nie tylko kwestia tego, jak dobrze radzimy sobie z materiałami do nauki, ale także wynik innych czynników, które często są niedoceniane lub po prostu ignorowane. Należą do nich czynniki psychologiczne, takie jak to, na ile jesteśmy zrelaksowani podczas rozmowy, na ile jesteśmy otwarci na otrzymywanie informacji zwrotnej, gdy popełnimy błąd, oraz na ile jesteśmy otwarci na nowe kultury. Biorąc pod uwagę ten sam materiał językowy, tę samą zdolność uczenia się i tę samą metodę, szybciej i lepiej uczą się ci, którzy wcześniej zaczynają "odkrywać", są szczęśliwi, że mogą popełniać błędy i uczyć się na nich. Można nauczyć się, jak rozwijać wspaniałe podejście do nauki języka, a to może diametralnie zmienić sytuację.

Zasada 7: Ciekawość

Nie jest zaskoczeniem, że większość osób wielojęzycznych jest zainteresowana innymi kulturami i sposobami życia. Języki są nośnikami kultury, a każdy język przekazuje inną wizję świata. Ciekawość jest tym, co nieustannie popycha nas do poznawania nowych kultur, nowych ludzi i nowych rzeczy. Ciekawość jest ściśle powiązana z motywacją. Nie bądźcie ciekawi tylko języka, ale wszystkiego, co ma z nim związek: ludzi, miejsc, literatury, kina i sztuki. Ciekawość otaczającego mnie świata napędzała moją chęć osiągnięcia płynności w innych językach.

Zasada 8: Elastyczność

Elastyczność jest bardzo ważna w nauce. Musimy być elastyczni w stosunku do naszej metody, naszych upodobań, naszych błędów i naszych ograniczeń.

Bądź elastyczny wobec siebie i swoich ograniczeń. Jeśli zaakceptujemy fakt, że istoty ludzkie nie mogą być doskonałe, ogromny ciężar zostaje zdjęty z naszych barków i proces uczenia się staje się o wiele łatwiejszy. Wielu ludzi nie robi postępów, ponieważ są zablokowani psychicznie, boją się popełniać błędy. Czekają na moment, w którym wreszcie poczują się pewni siebie, a ten moment nigdy nie nadejdzie. Nabranie pewności siebie, rzucenie się w wir pracy, popełnianie błędów, przyjmowanie i przede wszystkim przyswajanie informacji zwrotnej, którą dostajesz w zamian sprawia, że uczysz się szybciej i lepiej. Może to zabrzmieć paradoksalnie, ale ludzie, którzy w końcu mówią w danym języku bardzo dobrze, to ci, którzy popełnili mnóstwo błędów, byli wielokrotnie poprawiani oraz doceniali i przyswajali informacje zwrotne.

Bądź elastyczny w swojej metodzie. Jeśli opracowałeś metodę nauki, powinna ona mieć solidne podstawy, ale musi być również elastyczna na dwa sposoby:

I) Metoda musi się dostosowywać i zmieniać w zależności od etapu nauki języka, na którym się znajdujesz.

II) Nie wszystkie języki są takie same, a Twój język ojczysty odgrywa ogromną rolę w procesie nauki, więc musisz dostosować swoją metodę do każdego języka.

Zasada 9: Motywacja

Lubię mówić, że posiadanie Ferrari bez paliwa nie jest w ogóle posiadaniem Ferrari, ponieważ możesz tylko na nie patrzeć, a nie możesz nim jeździć. Jest to niebezpieczne złudzenie. Myślę, że praktycznie każdy zgodzi się, że motywacja jest kluczem do nauki języka, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, aby zidentyfikowaćpowody, dla których wielu osobom uczącym się języków obcych brakuje motywacji i dać cenne rady, jak ją utrzymać. Wielu zaczyna z entuzjazmem, ale ten entuzjazm szybko wygasa. Dzieje się tak z wielu powodów. W mojej książce pokażę Ci, jak za pomocą kilku prostych kroków utrzymać entuzjazm na wszystkich etapach procesu nauki języka.

Dowiedz się więcej na: http://otwartazacheta.pl/