Jak doskonalić umiejętność słuchania w języku angielskim: Wskazówki, techniki i zasoby

/

Być może zastanawiasz się, jak poprawić swoje umiejętności rozumienia ze słuchu w języku angielskim, biorąc pod uwagę ogromną liczbę dostępnych materiałów. Ogromny wybór kursów online, programów nauczania i metod może dość szybko przytłoczyć!

Dobra wiadomość jest taka, że w tym artykule znajdziesz wiele sposobów na poprawienie swoich umiejętności rozumienia ze słuchu. Przeczytaj więc dalej, aby poznać kilka bezstresowe techniki które z pewnością poprawią Twoje umiejętności rozumienia ze słuchu w języku angielskim.

Przygotuj się odpowiednio

Jak w przypadku większości wyzwań w życiu, jednym z kluczy do poprawy umiejętności słuchania po angielsku jest przygotowanie. Choć może się to wydawać trudne, wystarczy wykonać trzy kroki, aby przygotować się na sukces w nauce: wyznaczyć sobie cel, opracować plan i śledzić postępy.

Wyznacz cel

Nauka nowego języka może onieśmielać, zwłaszcza jeśli pomyślisz o wyzwaniu, jakim jest zrozumienie rodzimych użytkowników języka, o punktach gramatycznych, które będziesz musiał opanować, i o samej ilości nowego słownictwa (w języku angielskim jest około 1 milion słów w języku angielskim).

Cele są więc ważne, ponieważ pomagają podzielić podróż na zadania, które można wykonać. Ważne jest jednak, aby wyznaczać pozytywne i realistyczne cele aby nie popaść we frustrację. Na przykład, gdy ucząc się gramatyki angielskiej, możesz postawić sobie za cel nauczenie się jak używać "can" i "could" zamiast próbować zapamiętać każdą pojedynczą regułę.

Opracuj plan

Następnie trzeba opracować plan, jak osiągnąć swój cel. Nie ma jednego planu dla wszystkich, więc zadaj sobie pytanie jak najlepiej się uczyć. Lubisz wizualizacje czy muzykę? Zapamiętywanie reguł? Uczyć się z opowieści?

Najlepsze materiały do doskonalenia umiejętności słuchania po angielsku łączą w sobie różne style i techniki uczenia się, tak abyś mógł osiągnąć wszechstronną poprawę. Kiedy poznasz swój własny styl uczenia się, będziesz mógł opracować plan, jak poprawić swoje umiejętności rozumienia ze słuchu w oparciu o to, które materiały będą dla Ciebie najlepsze.

Harmonogram i dzienna lub tygodniowa lista kontrolna mogą pomóc w skupieniu się na konkretnych krokach prowadzących do osiągnięcia celów nauki języka. Przykładowy harmonogram może wyglądać następująco:

  • Dzień 1, słuchanie angielski podcast w połowie czasu, korzystając z transkrypcji
  • Dzień 2 - słuchanie tego samego podcastu w normalnym czasie bez transkrypcji
  • Dzień 3: odsłuchać po raz ostatni, robiąc notatki na temat tego, co się usłyszało oraz użytego słownictwa i gramatyki
  • Dzień 4: napisz opis podcastu i nagraj się, czytając go na głos.

Posiadanie spójnego harmonogramu jest kluczem do skutecznej nauki umiejętności słuchania w języku angielskim.

Śledź swoje postępy

Ważne jest, aby sprawdzić, czy Twój plan doskonalenia umiejętności słuchania po angielsku działa dla Ciebie. Po każdej sesji lub lekcji zapisz, jak ćwiczyłeś, jak dużo zrozumiałeś i jakich nowych słów się nauczyłeś. Na koniec tygodnia podsumuj swoje postępy, pisząc krótką refleksję na temat tego, czego się nauczyłeś lub oceniając siebie w skali od 1 do 10. W miarę upływu czasu będziesz w stanie dostrzec pewien schemat swojego rozwoju i zrozumieć, które ćwiczenia pomagają, a które szkodzą Twojej umiejętności słuchania po angielsku.

Śledzenie postępów może ujawnić, że cel, jakim było wysłuchanie 5 nowych podcastów przed następnym weekendem, nie był realistyczny. Z drugiej strony, możesz zdać sobie sprawę, że Twój plan na nauki czasu past simple był skuteczny! Kiedy będziesz miał lepsze pojęcie o tym, jak się uczysz (i w jakim czasie), możesz zacząć dostosowywać swój plan nauki do własnych potrzeb. Brzmi przytłaczająco? Na szczęście istnieje wiele sposobów na śledzenie postępów: możesz zapisywać je w planerze, notować w telefonie, a nawet korzystać z aplikacji.

Skup się na aktywnym słuchaniu, nie na biernym

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wysłuchać całej rozmowy, tylko po to, by uświadomić sobie, że tak naprawdę nie masz pojęcia, o czym była mowa? Tak właśnie się dzieje, gdy nie bierzemy udziału w "aktywnym słuchaniu". Aktywne słuchanie wymaga aktywnego słuchania wymaga od słuchacza zaangażowania umysłowego, podczas gdy słuchanie pasywne oznacza, że że słuchacz po prostu słyszy tego, co się mówi.

Chociaż bierne słuchanie może się sprawdzać w niektórych przypadkach w języku ojczystym (na przykład, gdy przyjaciel skarży się na frustrujący dzień), nie da Ci ono narzędzi do poprawy umiejętności słuchania w języku angielskim.

Aktywni słuchacze zazwyczaj zadają pytania w momencie, kiedy stoją twarzą w twarz z rozmówcą, lub zapisują je, by móc je później powtórzyć. Jeśli masz problemy z aktywnym słuchaniem, rób notatki.

Robiąc notatki, staraj się nie zapisywać tego, co jest mówione słowo w słowo. Zamiast tego podsumuj główne punkty wypowiedzi, dodając kluczowe zwroty lub nowe słowa. Zmuszając mózg do dodatkowej pracy, wzmacniasz swoje "mięśnie słuchania".mięśnie słuchania"i zwiększasz szansę na zapamiętanie nowych słów, gdy usłyszysz je następnym razem!

Rozmawiaj

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę umiejętności słuchania po angielsku jest rozmowa. Choć może to być onieśmielające, musisz rozmawiać z osobami mówiącymi po angielskunajlepiej rodowitymi lub płynnie mówiącymi, aby poprawić swoją znajomość angielskiego.

Na szczęście badania pokazują, że konsekwentna rozmowa poprawia nastrój i zmniejsza samotność. Oznacza to, że nawet krótka rozmowa ze współpracownikiem, przyjacielem lub członkiem rodziny może wywołać pozytywne uczucia związane z nauką języka i sprawić, że chętniej będziesz ćwiczyć.

Choć może to być zniechęcające, czasami nerwy, które odczuwamy, rozmawiając z wysoko wykwalifikowanym użytkownikiem języka angielskiego, mogą nas również zmobilizować do jak najlepszego aktywnego słuchania. To z kolei wzmacnia naszą zdolność do przypominania sobie słownictwa, mówienia wyraźnie i przyswajania słów, których być może jeszcze nie poznaliśmy. Nawet jeśli twój zasób słownictwa jest ograniczony, ćwiczenie z partnerem językowym lub korepetytorem pomoże ci w końcu poczuć się pewniej, znajdując nowe słowa, by wyrazić siebie.

Korzystaj z zasobów

Korzystanie z odpowiednich zasobów dla własnych potrzeb jest kluczowe dla rozwoju umiejętności słuchania po angielsku. Nie wiesz, od czego zacząć? Angielskie podcasty, filmy i programy telewizyjne to trzy świetne sposoby na poprawę umiejętności słuchania po angielsku przy dobrej zabawie.

Angielskie podcasty

Język angielski jest językiem urzędowym w ponad 50 krajach na całym świecieZnajdziesz tu podcast dla każdego, od komentarzy sportowych, przez zabawne historie, po wykłady na temat historii i kultury. Masz problem z wyborem? Zapoznaj się z poniższą listą 10 najlepszych podcastów, które pomogą Ci w nauce angielskiego.

Filmy i telewizja po angielsku

Jeśli kiedykolwiek brałeś udział w zajęciach językowych, na pewno wiesz, że filmy i telewizja to klasyczny sposób na poprawę umiejętności słuchania po angielsku. Podobnie jak podcasty, media te oferują szeroki wachlarz gatunków. W przeciwieństwie do podcastów, wszystko, o czym się mówi, dzieje się przed naszymi oczami na ekranie! Dzięki temu filmy i telewizja są świetnym rozwiązaniem dla osób, które są na wczesnym etapie nauki angielskiego ze słuchu i potrzebują dodatkowego wsparcia.

Filmy, telewizja i podcasty mogą być szczególnie pomocne, ponieważ oferują cenny wgląd w kulturę. Czy zauważyłeś kiedyś, że czyjeś poczucie humoru może być zupełnie inne od Twojego, w zależności od tego, skąd pochodzi?

Zabawnym i skutecznym sposobem na ćwiczenie umiejętności aktywnego słuchania jest notowanie żartów podczas oglądania komedii. Następnie należy poszperać trochę w Internecie, aby sprawdzić, czy któryś z żartów ma pochodzenie kulturowe lub historię. Nie wiesz, od czego zacząć? Zapoznaj się z artykułem na temat najlepszych filmach do nauki angielskiego.

Techniki doskonalenia umiejętności słuchania po angielsku

Teraz jesteś przygotowany, aby doskonalić swoje umiejętności słuchania po angielsku i wiesz, gdzie znaleźć najlepsze zasoby, aby zmaksymalizować poprawę. Ale które metody naprawdę to umożliwią? Najbardziej polecamy naukę słownictwa i idiomów oraz metodę 5 kroków.

Ucz się słownictwa i idiomów

Niektórzy uczący się języka uwielbiają tworzyć długie listy słówek, jednak dla wielu osób takie podejście może być nudne lub wręcz bolesne. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją inne sposoby na wzbogacenie swojego słownictwa w języku angielskim. Kluczem do skutecznej nauki nowych słów i idiomów jest zastosowanie systemu, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Pamiętasz, jak wcześniej rozmawialiśmy o stylach uczenia się? To doskonały moment, aby wprowadzić w życie niektóre ze swoich odkryć. Jeśli jesteś wzrokowcem, użyj zdjęć lub grafik. Jeśli lepiej przyswajasz wiedzę za pomocą dźwięku, znajdź piosenkę, którą lubisz, albo nawet sam ją napisz! Dla wzrokowców popularne są strony z karteczkami typu flashcard Quizlet, GoConqri StudyBlue. Tak czy inaczej, szukaj zasobów online, które łączą rozumienie tekstu pisanego i mówionego, aby uzyskać pełne doświadczenie w nauce języka.

Ćwicz metodę 5 kroków

Metoda 5 kroków opisana poniżej jest bardzo skuteczna w uczeniu się i utrwalaniu nowych słów w celu podniesienia poziomu umiejętności słuchania w języku angielskim. Aby móc stosować tę metodę, musisz mieć dostęp do tekstu i nagrania tekstu lub programu komputerowego, który potrafi czytać tekst na głos.

Krok 1: Słuchanie - bez czytania!

Najpierw wybierz tekst. Może to być artykuł prasowy, a krótkie opowiadanielub nawet książka dla dzieci! Wybierz coś na swoim poziomie językowym, co wydaje Ci się interesujące. Następnie wysłuchaj tekstu, nie patrząc na słowa.

Krok 2: Powtórzenie!

Przy drugim słuchaniu zanotuj najważniejsze kwestie poruszane przez lektora, pytania, które Ci się nasunęły, oraz rzeczy, których nie zrozumiałeś.

Krok 3: Zacznij czytać

Po dwukrotnym wysłuchaniu tekstu spróbuj go przeczytać i sprawdź, czy potrafisz odpowiedzieć na pytania zadane w kroku 2. To dobry moment, by sprawdzić, czy są jakieś słowa lub zwroty, których nie wychwyciłeś lub nie zrozumiałeś podczas słuchania. Zakreśl lub podkreśl nieznane słownictwo.

Krok 4: Słuchanie razem z tekstem

Słuchaj nagrania podczas czytania tekstu. Jest to pomocny sposób na połączenie umiejętności słuchania i czytania, zwłaszcza jeśli uczysz się wzrokowo. Podobnie jak w pozostałych krokach, kontynuuj robienie notatek dotyczących rozumienia tekstu.

Krok 5: Ponowne słuchanie bez tekstu

Odtwórz nagranie po raz czwarty i ostatni bez czytania. Sprawdź, czy tym razem lepiej rozumiesz tekst i zanotuj słowa lub wyrażenia, których nadal nie rozumiesz. (Pamiętaj, aby później sprawdzić te słowa i zwroty).

Sprawdź swój poziom znajomości języka angielskiego. Rozwiąż ten 5-minutowy test, aby sprawdzić, jak blisko jesteś osiągnięcia swoich celów związanych z nauką języka. Rozpocznij test

Wnioski: Postępuj zgodnie z tą instrukcją i zacznij ćwiczyć

Poprawa umiejętności rozumienia ze słuchu w języku angielskim może wydawać się dużym zadaniem, ale tak naprawdę sprowadza się do dobrej praktyki. Możesz mieć pewność, że ćwiczysz najlepiej jak potrafisz, przygotowując się do sukcesu poprzez odpowiednie przygotowanie, prowadzenie konstruktywnych rozmów i korzystanie z zasobów, które Ci odpowiadają.

Po określeniu własnych potrzeb w zakresie nauki języka i opracowaniu planu ich zaspokojenia, najważniejszą częścią doskonalenia umiejętności słuchania w języku angielskim jest aktywne zaangażowanie się w rozmowę z innym użytkownikiem tego języka.

Chociaż zwykła rozmowa ze współpracownikiem lub kolegą z klasy może być pomocna, dlaczego nie spróbować z ekspertem? Na Preply, tysiące doświadczonych korepetytorów języka angielskiego oferuje sesje 1 na 1, które spełnią wszystkie Twoje potrzeby związane ze słuchaniem po angielsku. Mogą oni również polecić Ci dodatkowe materiały i udzielić informacji zwrotnej na temat Twojego planu nauki angielskiego. Na co więc czekasz? Czas zacząć robić małe kroki w kierunku osiągnięcia umiejętności rozumienia ze słuchu na poziomie rodzimego użytkownika języka angielskiego.