W Chinach ograniczenie korepetycji zmusza nauczycieli do przemyślenia przyszłości

/

Wprowadzony w Chinach zakaz udzielania prywatnych korepetycji wprawił w szok zagranicznych nauczycieli i przedsiębiorców. Co dalej z branżą, której wartość szacuje się na 120 miliardów dolarów? I co mogą teraz zrobić prywatni korepetytorzy online?

Chiny mają największy rynek edukacyjny na świecie. Liczba studentów online w tym kraju osiągnie 341,7 mln w 2020 r.podaje China Watch. Najnowsze dane rządowe mówią, że ponad 75% uczniów w wieku od 6 do 18 lat uczęszcza na korepetycje po lekcjach.

Na całym świecie setki tysięcy prywatnych nauczycieli online zarabia ucząc w Chinach. Jednak nowe przepisy chińskiego Ministerstwa Edukacji zatrzymały całą branżę korepetycji.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co kryje się za ograniczeniem korepetycji w Chinach. Dowiedz się również, jak przepisy wpływają na firmy i prywatnych korepetytorów oraz - co najważniejsze - co możesz teraz zrobić, jeśli straciłeś pracę nauczyciela online.

Dlaczego Chiny wprowadziły zakaz udzielania korepetycji po szkole?

Nowe przepisy dotyczące prywatnych korepetycji dla osób pracujących dla zysku były znacznie bardziej restrykcyjne, niż się spodziewano, o czym doniesiono po raz pierwszy w czerwcu 2021 roku, a teraz potwierdzono w najnowszych wiadomościach.

Chiny ogłosiły całkowity zakaz udzielania korepetycji z podstawowych przedmiotów szkolnych. Rząd Xi Jinpinga ujawnił także nowe, surowe przepisy regulujące sposób udzielania korepetycji niekomercyjnych. Dlaczego jednak Chiny zdecydowały się na taki krok?

Choć nic nie jest pewne, według doniesień z różnych źródeł regulacje te wynikają prawdopodobnie z połączenia kilku czynników:

Aby złagodzić presję wywieraną na młodych ludzi

Rząd chiński otwarcie mówi, że celem zakazu jest lepsze wspieranie zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci. Wiele dzieci i młodych dorosłych spędza większość swojego wolnego czasu na nauce podstawowych przedmiotów po szkole - nawet siedem dni w tygodniu. Uczniowie są więc przeciążeni pracą w szkole, zadaniami domowymi i presją, by osiągać dobre wyniki: Prezydent Xi opisał prywatne prywatne korepetycje jako "uporczywą chorobę".

Aby zwiększyć liczbę urodzeń

Rząd ma na celu zwalczanie niskiego wskaźnika urodzeń w powiecie. Likwidując koszty prywatnej edukacji dla chińskich rodziców, rząd ma nadzieję zachęcić rodziny do posiadania większej liczby dzieci. Odnosząc się do stosunkowo wysokich kosztów prywatnej edukacji, przewodniczący Xi mówi, że "departamenty edukacji korygują to zjawisko".

Aby chronić interesy kraju

Chiny od dawna nieufnie podchodzą do zagranicznych wpływów - zarówno ze strony firm prywatnych, jak i rządów. Niektórzy eksperci twierdzą, że Chiński zakaz udzielania korepetycji po lekcjach wynika częściowo z chęci zapobiegania narażaniu uczniów na kontakt z obcymi ideologiami i zniechęcania ich do studiowania za granicą.

Co dokładnie zmienia chiński zakaz udzielania korepetycji?

Chińskie przepisy dotyczące korepetycji po lekcjach będą miały katastrofalne skutki zarówno dla firm, jak i prywatnych nauczycieli. Jak podaje Reuters, może to kosztować internetowe serwisy edukacyjne działające w tym kraju nawet 70-80% ich rocznych przychodów.

Kilka firm już teraz zamierza zamknąć lub znacząco zmienić swoją działalność. Wall Street English China, na przykład, ma złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Jako wiodący dostawca usług językowych, będzie to miało wpływ na wiele tysięcy korepetytorów, pracowników i uczniów.

VIPKid nie będzie już sprzedawać zagranicznych prywatnych usług korepetycyjnych na swojej platformie. Jest to ruch, który dotknie ponad 70 000 korepetytorów tylko w Ameryce Północnej.

Wpływ regulacji na szkoły prywatne w Chinach

 • Zagraniczne firmy oferujące korepetycje, które chcą kontynuować działalność w Chinach, będą musiały zarejestrować się jako organizacje non-profit.
 • Rozporządzenie zakazuje zagranicznych inwestycji w chińskie prywatne firmy edukacyjne.
 • Korepetytorzy będą także zmuszeni do zaprzestania reklamy, co jest istotne na tak konkurencyjnym rynku.

Wpływ regulacji na prywatnych korepetytorów

 • Lekcje online będą ograniczone do 30-minutowych sesji.
 • Lekcje muszą się kończyć przed godziną 21.00.
 • Nie można udzielać korepetycji w weekendy ani w czasie przerw w nauce.

Co zrobić, jeśli straciłeś zajęcia online?

Jeśli uczysz w Chinach i niefortunnie znalazłeś się w sytuacji, w której to nowe prawo Cię dotknęło, nie jesteś sam. Setki tysięcy nauczycieli z całego świata znalazło się w obliczu niepewnej przyszłości. Ponieważ uczniowie w Chinach są teraz w większości pozbawieni możliwości nauki, ważne jest, aby zaplanować alternatywne rynki internetowe. Zalecamy podjęcie następujących kroków:

1. Przeanalizuj swoją sytuację i ustal cele

Przede wszystkim należy cofnąć się o krok i przyjrzeć się swojej sytuacji. Ważne jest, aby naprawdę zrozumieć, co należy dalej zrobić.

 • Najpierw należy obliczyć wysokość utraconych dochodów.
 • Ustal, ile godzin korepetycji online będziesz potrzebować, aby pokryć tę lukę.
 • Sprawdź swój plan zajęć i zobacz, na ile możesz być elastyczny.
 • Napisz plan. Ważne jest, aby być ambitnym, ale także wyznaczać sobie możliwe do osiągnięcia cele w zakresie korepetycji online.

Na stronie ramy celów SMART to doskonały sposób na zapisanie swoich celów - pomoże ci to zachować koncentrację i motywację.

Przeczytaj więcej o tym, ile zarabiają korepetytorzy online

2. Zaktualizuj swoje CV

Nadszedł czas, by odkurzyć swoje CV (lub życiorys) i zaktualizować szczegóły. Pamiętaj, by było ono krótkie, ale uwzględniało wszystko, co uważasz za istotne. Weź pod uwagę, że dyrektorzy akademiccy i osoby rekrutujące chcą zobaczyć Twoje kwalifikacje, doświadczenie i zestaw umiejętności. Nie zapomnij również dodać informacji o obowiązkach, jakie pełniłeś w poprzednich miejscach pracy.

Następnie należy zastanowić się nad swoimi celami i napisać jasną deklarację misji, która będzie odzwierciedlała to, co chcesz osiągnąć. To oświadczenie powinno znaleźć się na samym początku Twojego CV. W ten sposób pokażesz przyszłym pracodawcom, co najbardziej lubisz robić i dlaczego. Jest to ważne, ponieważ pokaże im, że jesteś poważnym profesjonalistą z jasno określonymi celami.

3. Zoptymalizuj swój profil na LinkedIn

Coraz częściej rekruterzy i menedżerowie poszukujący pracowników korzystają z profesjonalnych portali społecznościowych, takich jak LinkedIn, aby zamieszczać ogłoszenia o pracę i znajdować nowych pracowników.

Na LinkedIn możesz wyszukiwać potencjalne oferty pracy, badać interesujące Cię firmy i budować sieć podobnie myślących profesjonalistów pracujących w tej samej branży. Twój profil na LinkedIn działa jak CV. Można w nim zamieścić zweryfikowane referencje i referencje potwierdzające profil.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć maksymalny sukces na tej platformie:

 • Upewnij się, że masz aktualne, profesjonalne zdjęcie profilowe.
 • Ustaw swój profil jako "Otwarty do pracy" i zamieść bardzo wyraźne oświadczenie wstępne w pierwszej osobie.
 • Odezwij się do byłych pracodawców i menedżerów i grzecznie poproś o referencje. Wielu z nich z chęcią pomoże.
 • Zaktualizuj swoją historię zatrudnienia i zamieść w niej opis swoich zadań i obowiązków.
 • Dołącz do grup zawodowych na LinkedIn, gdzie możesz nawiązać kontakty z innymi i potencjalnie znaleźć nowe zajęcia.
 • Aktywnie szukaj ofert pracy na tej platformie.

4. Weź udział w kursie

Nie każdy nauczyciel online będzie miał czas i środki na zdobycie kwalifikacji, ale jeśli masz taką możliwość, kurs może naprawdę pomóc Ci w poszukiwaniu pracy.

Kwalifikacje pokazują rekruterom i pracodawcom, że traktujesz swoją pracę poważnie i że cenisz sobie rozwój zawodowy.

Certyfikaty CertTesol, CELTA i Trinity Cert PT są dobrze znanymi przykładami. Przeczytaj więcej o certyfikatach TEFL, które mogą zdobyć nauczyciele języków obcych online.

Jak Preply może pomóc Ci w znalezieniu nowych uczniów?

Preply jest tu po to, aby Cię wspierać. Jeśli dotknął Cię chiński zakaz udzielania prywatnych korepetycji online, możemy pomóc Ci w znalezieniu nowych uczniów i wygenerowaniu nowego źródła dochodu. Od 2012 roku współpracujemy z korepetytorami na całym świecie, pomagając im w udzielaniu lekcji uczniom w ponad 180 krajach.

Dzięki temu, że na platformie jest ponad 80 000 uczniów, możesz zareklamować swoje usługi i znaleźć nową bazę klientów. Oferujemy także wiele nowoczesnych narzędzi, które pomogą Ci w prowadzeniu lekcji. Należą do nich kalendarz, interaktywna klasa i materiały dydaktyczne.

Jako korepetytor na platformie jesteś swoim własnym szefem, dosłownie. Możesz nie tylko ustalać własną stawkę, ale także decydować, ile godzin chcesz uczyć i ustalać swój własny, elastyczny grafik.

Wszystkim naszym korepetytorom zapewniamy także możliwości rozwoju zawodowego. Możesz dołączyć do jednego z naszych seminariów internetowych, podczas których nasz zespół będzie udzielał wskazówek na żywo, lub uczyć się samodzielnie, korzystając z naszych samouczków wideo. Nasza bardzo aktywna, prywatna społeczność internetowa to także świetne miejsce, by uczyć się od innych nauczycieli i wspierać ich.

Zostań korepetytorem online

Jeśli jesteś korepetytorem języka angielskiego lub nauczyciel online Preply to platforma dla Ciebie. Oferujemy ponad 100 przedmiotów, w tym języki, przedmioty szkolne i akademickie, hobby i sztukę.

Zarejestruj się tutaj, aby rozpocząć naukę!