Angielski dla tych, którzy kochają śpiewać

/

W poprzednim artykule wyjaśniłem różne sposoby na poprawienie swoich umiejętności w zakresie angielskiej wymowy, gramatyki, pisania i mówienia. I nie tak dawno temu wpadłem na pewien pomysł: Dlaczego nie ćwiczyć wszystkich tych umiejętności w inny, nietypowy sposób?

Na przykład poprzez śpiewanie piosenek po angielsku. Jest to szczególnie korzystne i skuteczne dla tych, którzy uwielbiają śpiewać, czy to pod prysznicem, czy śpiewając karaoke z przyjaciółmi. W końcu nauka angielskiego w zabawny i relaksujący sposób, któremu towarzyszą pozytywne emocje, jest znacznie przyjemniejsza i skuteczniejsza niż żmudne zapamiętywanie i mechaniczne wykonywanie ćwiczeń gramatycznych.

Jak uczyć się angielskiego przy muzyce: wskazówki ekspertów od Boba Kanadyjczyka

Uważamy, że muzyka to świetne narzędzie do nauki języka! Ale chcieliśmy poznać opinię eksperta, więc zapytaliśmy Boba Kanadyjczyka. Jeśli go nie znasz, Bob jest nauczycielem w szkole średniej z Ontario, który tworzy doskonałe filmy na YouTube dla osób uczących się angielskiego. Jego kanał ma ponad 460 000 subskrybentów! Oto co miał do powiedzenia na temat muzyki i nauki języka:

"Uwielbiam muzykę jako narzędzie do nauki języka, to coś, co zawsze polecam. Po pierwsze, o wiele łatwiej jest śpiewać w kółko do piosenki, niż czytać na głos dany fragment. Wyjątkową rzeczą w muzyce jest to, że możesz słuchać piosenki 100 lub 1000 razy i nadal się nią cieszyć! Nie możesz wysłuchać audiobooka 100 lub 1000 razy i nadal go kochać - nasze mózgi nie działają w ten sposób - więc czuję, że muzyka jest niesamowitą bramą do języka. Jednak powinieneś wydrukować i przeczytać teksty piosenek. W przeciwnym razie łatwo jest słuchać piosenki i nie wiedzieć, o czym śpiewają. Czasami nawet rodzimi użytkownicy języka, tacy jak ja, muszą najpierw przeczytać tekst!

Inną fajną rzeczą w muzyce jest to, że możesz jej słuchać w tych częściach dnia, w których inne metody nauki angielskiego byłyby nie do przyjęcia. W pracy, na przykład, nie mógłbyś powiedzieć "Idę przeczytać tę angielską książkę!". Twój szef nie byłby z tego powodu zbyt zadowolony! Ale szef może nie mieć nic przeciwko temu, byś słuchał muzyki w pracy".

Aby uzyskać więcej wspaniałych spostrzeżeń od Boba, sprawdź nasz wywiad Q&A z nim tutaj:

Jakie angielskie piosenki powinieneś śpiewać?

Odpowiedź jest prosta: te, które lubisz, ale przede wszystkim te, których słowa coś znaczą. Nie ucz się piosenek ze słowami, które nic nie znaczą lub są trudne do zrozumienia. Jeśli chodzi o różne gatunki muzyki, najlepiej wybrać country, jazz lub blues. Dobra jest też jakaś muzyka pop. Na przykład piosenki Madonny, Stinga, Michaela Jacksona czy Adele są dobrym wyborem do nauki angielskiego.

A jeśli chcesz poprawić swoje rozumienie ze słuchu, to świetnym wyborem będą klasyczne piosenki.

Trzeba przyznać, że często w tekstach piosenek - zwłaszcza współczesnych - używa się różnych skrótów, skróconych form słownych i wyrażeń slangowych, które są używane tylko w mowie konwersacyjnej.

Aby poćwiczyć umiejętności gramatyczne i poszerzyć słownictwo, wydrukuj tekst piosenki wraz z tłumaczeniem (dzięki temu nie będziesz tracić czasu na szukanie znaczenia każdego nieznanego słowa, spróbuj domyślić się znaczenia z kontekstu). Jeśli śpiewasz piosenkę po prostu ze słuchu, możesz nie zrozumieć wszystkich słów prawidłowo i skończysz zapamiętując je nieprawidłowo. Dlatego ważne jest, aby mieć słowa piosenki przed sobą, kiedy śpiewasz.

Istnieje kilka dobrych stron, na których możesz wykorzystać piosenki do nauki angielskiego. Oto kilka z nich:

 • Lyricstraining.com
 • Agendaweb.org
 • Lyricsgaps.com

Urozmaić swoje podejście do nauki angielskiego za pomocą muzyki i piosenek.

[subscription_form]

Ćwicz z tymi stronami co najmniej 30 minut dziennie. Śpiewaj piosenki i wykonuj ćwiczenia, a wkrótce zauważysz, że Twój angielski się poprawia.

Materiały dla dzieci, które uwielbiają śpiewać

Jeśli Twoje dziecko, młodszy brat lub bratanek lubi różne piosenki i kreskówki, masz świetną okazję, aby dodać angielski do tego, co ogląda i czego słucha. Pokaż mu, że nauka angielskiego nie musi być nudna. W rzeczywistości może być zabawna i ekscytująca. Możesz znaleźć proste piosenki i kreskówki na następujących kanałach YouTube:

 • Maple Leaf Learning
 • Piosenki rymowanki
 • Piosenki Nursery Rhymes
 • Piosenki Muffin
 • StoryBots
 • Super proste piosenki
 • Kids Magic
 • Gogo

Te kanały zawsze dodają nowe piosenki i często są one związane ze świętami takimi jak Halloween, Boże Narodzenie, Wielkanoc itp.

Śpiewaj piosenki po angielsku i zapoznaj swoje dzieci z językiem obcym. Nauka angielskiego może być zabawą i rozrywką. Przekonaj się sam!

Jeśli szukasz korepetytora dla swojego dziecka, możesz znaleźć go tutaj.

Powodzenia!