Nauka języka z Netflixem: 8 kroków, które sprawią, że oglądanie w kółko będzie opłacalne

/

Jeśli jest jakaś konkretna usługa, która naprawdę zrewolucjonizowała przemysł rozrywkowy XXI wieku, to jest nią Netflix. Możliwość strumieniowego przesyłania wielu godzin filmów, dokumentów i seriali telewizyjnych na dowolny ekran utorowała drogę do ery dostosowywania i optymalizacji rozrywki do naszych potrzeb i zainteresowań.

Jednym z być może nieoczekiwanych sposobów, w jaki możesz dostosować Netflixa do swojego życia, jest wykorzystanie go jako narzędzia do nauki języków obcych. Rzeczywiście, oferta Netflixa nie jest tylko w języku angielskim, ale w dziesiątkach i dziesiątkach języków. Jeśli chcesz używać Netflixa do oglądania i przyswajania treści w swoim języku, możesz to zrobić z niezwykłą łatwością - musisz tylko wiedzieć jak.

Dlatego dzisiaj chciałabym podzielić się kilkoma strategiami, które pomogą ci wykorzystać Netflixa, aby doładować twoją naukę języka.

Sprawdźmy je!

1. Zdecyduj, co chcesz oglądać

W dzisiejszych czasach oferta na Netflix jest ogromna. Masz do wyboru wszystkie rodzaje filmów, seriali, dokumentów i wiele innych. Więc, jeśli używasz Netflixa do nauki języka obcego, jaki program powinieneś oglądać?

Moim zdaniem powinieneś zawsze oglądać przyjemne treści -innymi słowy, treści, które Cię interesują i bawią. Ja na przykład lubię oglądać seriale lub filmy dokumentalne. Jednym z powodów, dla których oglądam je zamiast filmów, jest to, że łatwiej jest je oglądać w krótkich odcinkach. Oglądam Netflix na komputerze, co może być rozpraszające, więc oglądanie krótszych treści jest świetne, aby pozostać skupionym i uniknąć chęci przeglądania Internetu lub mediów społecznościowych. Filmy trwają zazwyczaj od jednej do dwóch godzin, a przy takim czasie potrzebnym na skupienie się, o wiele łatwiej jest się rozproszyć.

Ok, powiedzmy, że zdecydowałeś, że lubisz oglądać seriale do nauki języka. Załóżmy, że uczysz się francuskiego. Świetnie! Cóż, wtedy, francuski serial to jest!

Nie tak szybko!

Podczas gdy oglądanie francuskich seriali telewizyjnych może wydawać się najbardziej naturalnym wyborem, rodzaj programów, które powinieneś oglądać zależy od Twojego poziomu. Jeśli Twój poziom to B2 lub wyższy, zdecydowanie wybrałbym autentyczny serial w tym języku. Jeśli natomiast Twój poziom jest niższy, możesz zdecydować się na coś innego.

Co powiesz na obejrzenie programu, który już widziałeś w swoim języku ojczystym i obejrzenie wersji z dubbingiem w języku docelowym?

Jest to przydatne, ponieważ znając już treść serialu, znacznie ułatwisz sobie zrozumienie go w innym języku. Ponadto, artyści podkładający głos, którzy dubbingują programy, zwykle mówią bardzo wyraźnie i artykulacyjnie.

Jedynym minusem jest to, że dubbingowane głosy mogą wydawać się nieco sztuczne, ponieważ aktorzy na planie filmowym zazwyczaj nie mówią tak, jak profesjonalni dubbingowcy. Jest to jednak cena, którą musisz zapłacić, jeśli chcesz zacząć korzystać z treści Netflix w języku docelowym, zwłaszcza jeśli nie jesteś na zaawansowanym poziomie.

Możesz więc zacząć od oglądania programów, które już znasz i które są dubbingowane, a następnie przejść do bardziej autentycznych materiałów, gdy osiągniesz wyższy poziom. Ostatecznym celem jest oglądanie autentycznych treści z autentycznym językiem, więc zawsze miej to na uwadze, wybierając, co oglądać.

2. Czy powinieneś używać napisów?

Ok, teraz już zdecydowałeś jakie rodzaje programów chcesz oglądać. Powiedzmy, że wybrałeś serial telewizyjny.

Częstym pytaniem, które dostaję w tym momencie jest "czy powinienem używać napisów, a jeśli tak, to jakich?".

Cóż, po pierwsze, powiem ci, że miałem wielu studentów wyznających, że czują, że używanie napisów jest jak oszukiwanie.

Kiedy to słyszę, moja reakcja jest zawsze taka sama: dlaczego tak uważasz?

Napisy są wspaniałym narzędziem pomagającym zrozumieć treść i wzmocnić rozumienie ze słuchu. Powinny być zawsze opcją dla Ciebie, jeśli uczysz się języka obcego.

Teraz drugie pytanie: czy powinieneś umieścić napisy w swoim języku docelowym czy ojczystym? Ponownie, to zależy od Twojego poziomu. Jeśli już kiedyś uczyłeś się języka, mogłeś zauważyć, że czasami napisy w języku ojczystym są bardziej korzystne niż w języku docelowym. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy twój poziom nie jest jeszcze wysoki, powiedzmy poniżej B1. Ale kiedy będziesz coraz bardziej zaznajomiony z językiem, możesz chcieć używać napisów bezpośrednio w języku docelowym.

3. Wybierz, co chcesz oglądać z dużym wyprzedzeniem

Czy słyszałeś kiedyś o paradoksie wyboru?

Jest to paradoks, który pojawia się, gdy mamy wiele opcji przed podjęciem decyzji. Im więcej opcji mamy, tym trudniej jest faktycznie dokonać wyboru.

Wydaje się to nonsensem, ale ma sens, gdy po raz pierwszy odpalasz Netflixa. Możesz być w 100% gotowy, aby coś obejrzeć, ale masz tak wiele rzeczy, które mógłbyś obejrzeć, że po spędzeniu wieków na przeszukiwaniu katalogu, kończysz oglądając nic. Poważnie.

To kiedyś zdarzyło mi się dużo, zanim wpadłem na tę następną wskazówkę.

Włączałem komputer, wybierałem program, zatrzymywałem się, zastanawiałem się, wybierałem inny program, wracałem na stronę główną, a potem robiłem to wszystko od nowa. Dość szybko nic nie osiągnąłem i jedyne co czuję to chęć pójścia spać. Całkiem bezproduktywne, zwłaszcza gdy chciałem wykorzystać czas oglądania na ćwiczenie słuchania w jednym z moich języków.

Oto, co musisz zrobić, aby uniknąć tej pułapki: zdecyduj, co chcesz oglądać z dużym wyprzedzeniem przed czasem, kiedy faktycznie usiądziesz do oglądania.

To takie proste. Rano, kiedy twój umysł jest świeży, może w pracy, poświęć pięć do dziesięciu minut na wybranie filmu lub serialu, który chcesz obejrzeć tego wieczoru. Kiedy już się zdecydujesz, zapisz to na kartce post-it lub dodaj do swojego kalendarza Google (jakakolwiek wizualna wskazówka lub przypomnienie się przyda), a następnie trzymaj się swojego planu. Możesz nawet otworzyć Netflixa i założyć zakładkę z adresem url tego, co zamierzasz obejrzeć, aby kiedy nadejdzie odpowiedni moment, być gotowym do rozpoczęcia za jednym kliknięciem myszki.

Problem rozwiązany!

Tak więc, w moim przypadku, wiem, że w każdy piątkowy wieczór (jeśli nie zamierzam być poza domem) zamierzam obejrzeć coś na Netflixie. Wiem więc z dużym wyprzedzeniem, że o 21:00 obejrzę jeden 45-minutowy serial, który mam już wybrany i zapisany w zakładkach w przeglądarce internetowej.

4. Wybierz pomiędzy aktywnym a pasywnym oglądaniem

Wiele osób ma tendencję do oglądania Netflixa w nocy, lub przynajmniej po zakończeniu dnia pracy. To jest to, co większość robi, aby się zrelaksować i uzyskać najwięcej przyjemności z ich wolnego czasu.

Jak większość form relaksu, oznacza to, że kiedy ludzie decydują się oglądać Netflix, są rozłożone na łóżku lub kanapie, po prostu biernie biorąc w cokolwiek pojawia się na ekranie.

To wszystko jest dobre, jeśli tylko używasz Netflixa jako narzędzia do relaksu. Jeśli jednak używasz Netflixa do nauki języka, musisz zastosować inne strategie oglądania, w zależności od tego, jaką wartość chcesz uzyskać z czasu oglądania.

Istnieją różne sposoby zaangażowania się w oglądanie Netflixa, od całkowicie pasywnych do ekstremalnie proaktywnych:

  • Kiedy oglądasz pasywnie, po prostu oglądasz serial, pozwalając, by spłynął po tobie. Tylko ty i twój serial. Nic więcej
  • Kiedy oglądasz proaktywnie, sprawy mają się zupełnie inaczej. Siedzisz wyprostowany, skupiony, z długopisem lub ołówkiem w ręku. Kiedy słyszysz słowo, które chcesz zapamiętać lub sprawdzić, zatrzymujesz program i zapisujesz je. Nie tylko oglądasz pokaz, jesteś górnictwo go dla nowych słów i zdań do wykorzystania.

Jeśli zastanawiasz się, który z nich jest najlepszy, moja odpowiedź brzmi: oba!

Bierne zanurzenie jest łatwiejsze i wymaga mniej wysiłku, podczas gdy proaktywne zanurzenie jest satysfakcjonujące i skuteczne, ale jest też trudniejsze do zrobienia, zwłaszcza po długim dniu w pracy.

5. Zapisuj słowa i frazy

Za każdym razem, gdy używasz Netflixa do aktywnego oglądania, powinieneś mieć nawyk zapisywania słów i zdań, aby zachować je do późniejszej nauki. Pomoże to skupić uwagę i pozwoli zintegrować nowe słownictwo z pamięcią epizodyczną. Nie tylko to, ale prosta prawda jest taka: im bardziej się skupiasz, im więcej szczegółów widzisz i im więcej szczegółów możesz przyswoić, tym więcej się nauczysz.

Istnieje wiele fajnych sposobów, dzięki którym możesz zapisywać słowa i zdania na później, zwłaszcza w kontekście Netflixa:

Weźmy na przykład popularne rozszerzenie Chrome o nazwie Learning Languages with Netflix. To rozszerzenie pozwala organizować napisy na ekranie w różnych układach i kombinacjach językowych (na przykład napisy w języku docelowym wyświetlane nad napisami w języku ojczystym). Posiada również kilka niesamowitych funkcji, które sprawiają, że doświadczenie zapisywania słów jest dziesięć razy bardziej wygodne i przyjemne niż w przeciwnym razie.

Dzięki temu fajnemu oprogramowaniu możesz szybko zapisywać słówka w locie i później je przeglądać. Używam teraz Learning Languages with Netflix razem z fizycznymi notatnikami, w których zapisuję wszystkie nowe słowa i zwroty, których się uczę.

Mała rada: Bez względu na to, jakiej strategii używasz do zapisywania nowego słownictwa, upewnij się, że nigdy, EVER nie zapisujesz pojedynczych słów. To grzech główny w przyswajaniu słownictwa. Pojedyncze słowa nie mają kontekstu, a bez kontekstu większość słów jest bez znaczenia.

To powiedziawszy, powinieneś również unikać zapisywania całych zdań. Jeśli jesteś w trakcie oglądania czegoś, to irytujące, że musisz robić pauzę tylko po to, by zapisać całe zdanie. I nawet jeśli możesz je zapisać jednym kliknięciem myszy, możesz nabrać złego nawyku zapisywania wszystkiego, co może być przytłaczające.

Prostym rozwiązaniem jest dążenie do czegoś pomiędzy: zapisuj tylko krótkie fragmenty zdań w trakcie oglądania.

Fragment" może mieć różną wielkość, ale powinien być najmniejszą częścią zdania, która jest warta zapamiętania. Na przykład, jeśli natkniesz się na rzeczownik, którego nie znasz, możesz przynajmniej zapisać, z jakim czasownikiem został on użyty. Jeśli jest to czasownik, możesz chcieć dodać towarzyszący mu przyimek i/lub obiekt.

6. Sprawdzaj swoje fragmenty rano i/lub na koniec tygodnia

Poznawanie słówek jest wspaniałe, a zapisywanie ich w locie jeszcze lepsze, ale niestety te proste czynności nie wystarczą, aby utrwalić informacje w pamięci długotrwałej. Sugeruję, abyś przejrzał swoje zapisane słowa i fragmenty w ciągu tygodnia od ich zapisania.

Możesz to zrobić w pliku tekstowym na swoim komputerze lub w fizycznym notatniku. Sposób, w jaki zapisujesz swoje fragmenty nie ma znaczenia, o ile znajdują się one w miejscu, które jest łatwo dostępne do przeglądu. Osobiście lubię nosić przy sobie małe notatniki, które mogę przeglądać w locie i sprawdzać, czego się ostatnio nauczyłem.

7. Zwracaj uwagę na mowę ciała i inne wizualne wskazówki

Jeśli jest jakaś zaleta oglądania filmów lub programów telewizyjnych, to jest nią to, że możesz zobaczyć pełen zakres ludzkiej komunikacji. Z czystym dźwiękiem, nie można powiedzieć, jak dana osoba używa swojej twarzy lub ciała do komunikacji.

Kiedy używasz Netfliksa do nauki języków obcych, zwracaj uwagę na twarze, język ciała i gesty rąk. Gesty twarzy i gesty współbrzmiące z mową są częścią podstawowego kodu komunikacyjnego każdego języka. Jeśli zwrócisz baczną uwagę, zobaczysz jak pewne emocje są przekazywane poprzez powtarzające się gesty, akcje i reakcje, ruchy rąk i ramion itd.

Mówienie w danym języku to nie tylko kwestia wypowiadania dźwięków, to sposób na życie i poruszanie się w tym świecie, a ty możesz się wiele nauczyć obserwując ludzkie istoty współdziałające w ramach reguł ich kodu kulturowego i językowego.

8. Włącz opisy dźwiękowe

Oto mało znana funkcja Netflix, która może być bardzo pomocna dla Ciebie średnio zaawansowanych i zaawansowanych uczniów tam.

Wcześniej rozmawialiśmy o dubbingu, który polega na zastąpieniu oryginalnego dźwięku w filmie lub programie telewizyjnym nowym dźwiękiem, zazwyczaj w innym języku.

Te "duby", jeśli są dostępne, można zwykle znaleźć w opcjach "napisy i audio" w interfejsie Netflix.

Oprócz dubbingu audio możesz czasem znaleźć w tym menu dodatkową ścieżkę dźwiękową o nazwie "Opisaudio".

Plik "Opis audio" zawiera oryginalny dźwięk filmu lub programu, ale z dodatkową narracją, która sprawia, że wizualna zawartość programu jest bardziej dostępna dla osób niewidomych.

Na przykład, jeśli mamy scenę, w której postać, John, w milczeniu przechodzi przez pokój i spogląda przez okno, narrator na ścieżce opisu audio powie dosłownie "John przechodzi przez pokój i tęsknie spogląda przez okno", lub coś w tym stylu.

Na początku może się to nie wydawać oczywiste, ale ta dodatkowa narracja może być niezwykle przydatna nie tylko dla niewidomych użytkowników Netflixa, ale także dla osób uczących się języków obcych (niewidomych lub widzących).

Kiedy oglądasz film na Netflix z włączonym opisem audio, otrzymujesz kilka korzyści, które w przeciwnym razie byś stracił:

  • Większość cichych fragmentów filmu/programu telewizyjnego jest teraz wypełniona autentycznym, rodzimym dźwiękiem
  • Dowiesz się dokładnie, jak rodzimi użytkownicy języka opisaliby pewne niewerbalne działania lub cechy (takie jak mimika twarzy, ruchy, mowa ciała, ubiór, wygląd fizyczny i tak dalej).

Jako uczący się, posiadanie tego wszystkiego jest niezwykle przydatne, ponieważ możesz nauczyć się opisywać świat w taki sam sposób, jak zrobiłby to native speaker, a wszystko to za pomocą kilku kliknięć przycisku.

Kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, zanim wybierzesz się na Netflix i poszukasz opisów dźwiękowych w swoich ulubionych programach:

  • Ogólnie rzecz biorąc, opisy audio na Netflixie są dostępne tylko dla programów oznaczonych jako "Netflix Originals" (zwykle oznaczone czerwonym "Netflix N" w jednym rogu grafiki programu.
  • Jeśli audiodeskrypcja jest dostępna, jest ona prawdopodobnie dostępna tylko wtedy, gdy język Twojego profilu Netflix jest taki sam jak język oryginału serialu. (np. jeśli chcesz mieć hiszpańskie opisy audio do hiszpańskiego serialu, musisz zmienić język profilu na hiszpański).

Kliknij tutaj, aby zobaczyć listę wszystkich tytułów Netflix z dostępnymi opisami dźwiękowymi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o opisach audio w akcji, sprawdź to wideo mojego przyjaciela Matt'a Bonder'a z Matt vs. Japan.

Czas na naukę języka z Netflixem

Tak więc, masz to wszystko. Podsumowując, najpierw zdecyduj się na rodzaj materiału, który chcesz konsumować. Zawsze wybieraj treści, które są dla ciebie interesujące i które dobrze współgrają z ograniczeniami twojej uwagi. Zacznij od treści dubbingowanych, a następnie stopniowo przesuwaj się w kierunku autentycznych filmów i programów telewizyjnych w miarę zdobywania doświadczenia.

Zawsze upewnij się, że masz napisy, przynajmniej w języku docelowym. Na przemian słuchaj pasywnie i proaktywnie, a kiedy używasz tego drugiego, upewnij się, że nagrywasz lub zapisujesz słowa na przechowanie i regularnie je przeglądasz. Zwracaj uwagę na całościowy styl komunikacji, który rozwija się podczas pokazu, szczególnie na rysy twarzy i język ciała. A jeśli chcesz zyskać więcej wartości z oglądania Netflixa, włącz opisy dźwiękowe, aby wpleść w treść jeszcze więcej rodzimego dźwięku.

Teraz masz już wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć oglądać seriale w docelowym języku na Netflixie!