Co to znaczy być dwujęzycznym?

/

Tłumaczenie z jednego języka na inny wymaga bardzo dobrego zrozumienia języka obcego, ale także pewnego doświadczenia i wrażliwości językowej. Znajomość języka ojczystego i bycie biegłym to nie to samo, co bycie dwujęzycznym. Kiedy nazywamy kogoś jednojęzycznym, a kiedy dwujęzycznym? Jaka jest różnica między wielojęzycznością a dwujęzycznością? Sprawdź to!

Dla skrótów, ukryj

Czym jest dwujęzyczność i dlaczego powinno nas to obchodzić?

2 Dwujęzyczność a wielojęzyczność - różnice

3 Dwujęzyczność u dzieci

Czym jest dwujęzyczność?

Osoba dwujęzyczna to osoba, która posługuje się dwoma językami w podobny sposób od dzieciństwa i używa ich na co dzień. Definicja Dobryslownik.pl dodaje, że dwa języki są używane zarówno w środowisku prywatnym, jak i oficjalnym. Podkreśla również umiejętność płynnego i automatycznego posługiwania się dwoma językami na dowolny temat lub w różnych sytuacjach życiowych[i]. Naukowcy szacują, że jest bardzo niewiele osób dwujęzycznych, z wyjątkiem pary angielski-hiszpański. Ważne jest, aby pamiętać, że płynność w drugim języku lub dobra znajomość nie jest równoznaczna z byciem dwujęzycznym.

Przeczytaj:

  • Profesjonalne tłumaczenie aktu urodzenia
  • Inwestuj w programy, które są warte Twoich pieniędzy
  • Co musisz wiedzieć o korekcie tekstu
  • Kilka praktycznych porad przed egzaminem na tłumacza przysięgłego

Dwujęzyczność a wielojęzyczność - różnice

Jakie są główne różnice między dwujęzycznością a wielojęzycznością? Dziecko dwujęzyczne to osoba, która od urodzenia jest w stanie posługiwać się dwoma językami na tym samym lub zbliżonym poziomie. Wielojęzyczność jest zwykle rozumiana jako zdolność i predyspozycje danej osoby do uczenia się i przyswajania innego języka.

Dowiedzmy się, co oznacza wielojęzyczność. Oto kilka faktów, które pomogą ci zrozumieć kogoś, kto jest wielojęzyczny.

  • Wielojęzyczność może być również określana terminami wielojęzyczność (plurilinguism), różnojęzyczność (plurilinguism) lub wielojęzyczność (polilingualism).
  • Termin ten może być używany do opisania osoby lub grupy społecznej, która posługuje się dwoma lub więcej językami w sposób aktywny lub pasywny.
  • Wielojęzyczność jest bardziej widoczna w regionach zróżnicowanych etnicznie, takich jak Nowa Gwinea czy Indie.
  • Termin ten jest zwykle używany do opisania osoby, która żyje w społeczności wieloetnicznej lub jest wychowywana w rodzinie mieszanej etnicznie. Używa się go również, gdy dana osoba mieszka w obszarze, w którym mówienie w języku innym niż ten, którym posługuje się na co dzień, jest równoważne z dostępem do edukacji. Może to być również związane z używaniem regionalnego dialektu w rodzinie lub może być związane z emigracją.
  • To normalne, że ludzie posługują się różnymi językami z różnym poziomem płynności.

Dwujęzyczność u dzieci

Czym jest dwujęzyczność wśród dzieci? Możemy mówić o wczesnej dwujęzyczności, a także o dwujęzyczności rodzinnej (znanej również pod nazwą dwujęzyczności naturalnej), dwujęzyczności nauczanej w domu, a nawet dwujęzyczności związanej z imigracją. Jakie są badania naukowe na ten temat? Umiejętność posługiwania się więcej niż jednym językiem wiąże się z wieloma różnymi rzeczami. Pozwala ludziom dowiedzieć się więcej o kulturze i korzeniach swoich rodziców. Mówi się, że dwujęzyczne dzieci są bardziej pewne siebie, mają silniejszą wyobraźnię lub są bardziej zaradne. Opanowanie dwóch języków poprawi również przyszłość dziecka, dając mu więcej możliwości w szkole, na studiach i w pracy. Umiejętności językowe mają pozytywny wpływ na mózg i pamięć.

Z wychowywaniem dwujęzycznego dziecka wiąże się wiele mitów. Jakie one są? Być może słyszałeś, że dzieci dwujęzyczne zaczynają mówić później. Nie jest to prawdą. Kolejnym mitem jest przekonanie, że dwujęzyczność prowadzi do mieszania się języków, którymi posługuje się dana osoba. Jest to fakt. Nie ma to wpływu na przyszły rozwój. Nieprawdą jest również, że nauka nowego języka spowoduje utratę płynności w języku ojczystym. Lepiej jest wprowadzić drugi język obcy tak wcześnie, jak to możliwe.

[i] Gooddictionary.co.uk, słowo kluczowe "bilingual person", , aktualizacja: 20.01.2020.