Jak brzmieć jak native speaker - Trening Wzorców Intonacyjnych

/

"Musi być inny sposób" - powiedziałem sobie zniechęcony.

Spędziłem niezliczone godziny na słuchaniu i ponownym słuchaniu niemieckojęzycznej ścieżki dźwiękowej, starając się ją jak najlepiej naśladować.

Potrafiłem wydobywać dźwięki, ale kiedy próbowałem naśladować rytm, wysokość dźwięku i muzykalność niemieckiego native speakera, nie udawało mi się. Było jeszcze gorzej, gdy próbowałem czytać tekst na głos, bez dźwięku jako punktu odniesienia. Chciałem brzmieć jak Niemiec, ale kopiowanie głosu z taśmy sprawiało, że czułem się jak oszust. Nie jak native speaker, ale jak ktoś, kto robi kiepskie wrażenie.

Nie chciałem robić impresji i kopiować czyjegoś głosu. Chciałem mówić, rozumieć i być rozumianym, tak jak każdy rodowity Niemiec, więc ciężko ćwiczyłem i robiłem wiele badań. Pewnego dnia w końcu to rozgryzłem.

Rozwiązanie było proste. Potrzebowałem tylko trzech rzeczy: nagrania audio, drukowanego tekstu i ołówka.

Słuchając uważnie i zaznaczając tekst, byłem w stanie rozwinąć intuicyjny, wizualny system dekodowania fonetycznych wzorców dowolnego języka.

System ten koncentruje się przede wszystkim na intonacji -subtelnych zmianach wysokości i tonu, które występują naturalnie, gdy mówimy, niezależnie od języka, w którym mówimy.

Te zmiany wysokości dźwięku są kluczową częścią ludzkiej komunikacji. W wielu językach pozwalają one odróżnić pytanie od stwierdzenia, szczęśliwe stwierdzenie od gniewnego, a także mowę tubylca od mowy obcokrajowca.

Intonacja odgrywa wiele różnych subtelnych, ale ważnych ról w każdym języku używanym obecnie na naszej planecie.

 

Dlaczego więc jest tak rzadko poruszana na kursach i w tekstach do nauki języków obcych?

mówca

Istnieje wiele powodów, ale wierzę, że dzieje się tak głównie dlatego, że nie ma intuicyjnie łatwego i spójnego systemu rejestrowania i badania wzorców intonacji w językach.

 

Aby nauczyć się słów, mamy język pisany i słowniki.

Aby nauczyć się dźwięków, mamy romanizację i Międzynarodowy Alfabet Fonetyczny (IPA).

Dla wzorców intonacyjnych... nic. A przynajmniej nic intuicyjnego, łatwego i konkretnego. Istnieją tysiące prac naukowych przedstawiających wszelkiego rodzaju diagramy, skomplikowane wzorce dźwiękowe oraz erudycyjne wyjaśnienia i dywagacje na temat fonetycznej struktury niezliczonych języków. Jest to skarbnica dla naukowców, ale dla większości uczących się języka jest to mało lub w ogóle nie ma praktycznego zastosowania.

 

Dlatego właśnie opracowałem system, który czyni intonację dostępną dla uczących się języka, tak aby można było ją studiować i uczyć się jej tak samo jak słów i dźwięków.

 

Dzisiaj chcę Cię nauczyć podstaw tego systemu, abyś mógł go wykorzystać w swojej własnej nauce.

Gotowy? Zaczynajmy.

przygotowanie się

Polecam naukę intonacji w ramach słuchania i czytania, co jest jednym z kluczowych i najskuteczniejszych działań dla uzyskania świetnego akcentu w każdym języku.

Aby skutecznie wykonać to ćwiczenie, będziesz potrzebował:

  • Drukowana kopia tekstu lub dialogu w twoim języku docelowym.
  • Nagranie audio tego tekstu lub dialogu, wypowiedziane przez jednego lub więcej rodzimych użytkowników języka.
  • Urządzenie do odtwarzania dźwięku (zazwyczaj komputer, smartfon lub odtwarzacz mp3).
  • Ołówek do zaznaczania tekstu.

Krok 1: Posłuchaj każdego zdania dwa razy

Wyobraźmy sobie, że uczysz się angielskiego i postanowiłeś poćwiczyć intonację danego tekstu.

Twoje zadanie w tym przypadku jest proste:

 

Po prostu przeczytaj i wysłuchaj całego tekstu dwa razy.

 

Oznacza to naciśnięcie play na audio i podążanie za nim, czytanie słów oczami tak, jak słyszysz native speakera czytającego te słowa na głos.

31 października to noc zabawy i strachu. Dzieci w różnym wieku przebierają się w kostiumy. Są małe dziewczynki, które przebierają się za wróżki, księżniczki, baletnice i tym podobne. Są mali chłopcy, którzy przebierają się za strażaków, policjantów i superbohaterów. Są też dzieci, które przebierają się za zwierzęta futerkowe lub upiorne duchy. Jedna rzecz jest pewna, bez względu na to, jaki kostium wybierzesz, na pewno będzie dużo cukierków i czekolady zaangażowanych w Halloween.

Pamiętam, jak w dzieciństwie chodziłam na "cukierek albo psikus" i używałam poszewki na poduszkę jako mojej torby z prezentami. Dzięki temu miałam dużo miejsca na śmieszne ilości czekolady, które zbierałam. Pamiętam, że w tygodniu, który nastąpił po Halloween, bardzo bolał mnie brzuch. Prawdopodobnie miałam wystarczająco dużo słodyczy, aby przetrwać miesiąc, ale zjadłam je wszystkie w ciągu kilku dni. Niektórzy rodzice zabierają swoim dzieciom słodycze i pozwalają im tylko na pewną ilość każdego dnia. Jednak moja mama chciała mieć to już za sobą. Uznała, że lepiej pozwolić mi zjeść wszystko na raz, niż przez cały miesiąc wysłuchiwać mojego marudzenia na temat słodyczy.

Możecie odnieść wrażenie, że Halloween jest tylko dla dzieci, ale mylicie się.

mylisz się. Wielu dorosłych również bierze udział w tym święcie. Na przykład, jest wiele imprez, które odbywają się w całym mieście. Większość ludzi przebiera się w kostiumy i często za najlepsze z nich przyznawane są nagrody. Niektórzy dorośli spędzają miesiące, i dużo pieniędzy, wymyślając unikalne i wyszukane kostiumy. Wierzę, że niektórzy dorośli mają więcej zabawy w Halloween niż większość dzieci.

Ponadto, wielu dorosłych i nastolatków lubi odpalać fajerwerki i petardy. W parkach i szkołach często odbywają się wspaniałe pokazy fajerwerków. Zwykle są one organizowane przez strażaków, aby upewnić się, że nikomu nie stanie się krzywda. 31 października nie jest na ogół spokojną nocą, więc jeśli myślisz, że pójdziesz wcześnie spać, lepiej pomyśl jeszcze raz. Często zdarza się, że nastolatki odpalają petardy do późnych godzin porannych. (*)

Podczas słuchania i czytania upewnij się, że siedzisz wygodnie, a tekst jest rozłożony przed tobą. Pozycja ciała może mieć wpływ na to, jak się koncentrujesz i przyswajasz informacje, więc podczas czytania staraj się siedzieć prosto, z wyprostowanymi plecami.

Zrób to co najmniej dwa lub trzy razy , zanim przejdziesz dalej.

Krok 2: Podziel każde zdanie na części

Kiedy zdania są wypowiadane na głos w sposób naturalny, często zawierają kilka pauz, w których mówiący zatrzymuje się na chwilę przed kontynuacją.

 

Niektóre z tych pauz są oznaczone znakiem interpunkcyjnym, jak przecinek czy kropka. Niektóre nie są.

 

Używając tych pauz jako naturalnych punktów przerw, możemy podzielić zdania na "kawałki", czyli mniejsze części.

 

W drugim etapie procesu słuchania i czytania powinieneś zlokalizować te pauzy między zdaniami i zaznaczyć je w tekście.

Ten prosty dodatek pozwala Twojemu mózgowi na rozbicie złożonych zdań na krótsze, łatwiejsze do przyswojenia fragmenty informacji. Ten prosty krok pomaga powstałym kawałkom wyróżnić się wizualnie i sprawia, że są one bardziej oczywiste podczas czytania.

 

Oto pierwszy akapit podzielony na kawałki.

 

31 października // to noc zabawy i strachu. Dzieci w różnym wieku // przebierają się w kostiumy. Są małe dziewczynki // które przebierają się za wróżki //, księżniczki //, baletnice // i tym podobne.

Są mali chłopcy, którzy przebierają się za strażaków //, policjantów // i superbohaterów. Są też dzieci, które przebierają się za futrzane zwierzęta // lub upiorne duchy. Jedno jest pewne, // niezależnie od tego, jaki kostium wybierzesz, // w Halloween na pewno będzie dużo słodyczy i czekolady //.

Krok 3: Posłuchaj jeszcze raz i zaznacz zmiany w tonacji

 

Mając zaznaczony tekst i podzielony na fragmenty, łatwiej będzie Ci teraz zidentyfikować, gdzie zachodzą ważne zmiany intonacyjne. Dzieje się tak dlatego, że każdy fragment języka zazwyczaj kończy się zmianą wysokości dźwięku, albo z tonu niskiego na wysoki, albo z wysokiego na niski.

W tym kroku należy ponownie zaznaczyć tekst, tym razem za pomocą małych strzałek, które są albo zakrzywione w górę, albo w dół. Strzałki te reprezentują odpowiednio wysokość dźwięku rosnącą lub wysokość dźwięku malejącą. Napiszesz te strzałki nad ostatnim słowem lub elementem każdego fragmentu.

 

Oczywiście, zanim zaczniesz, musisz jeszcze raz posłuchać tekstu i ustalić, czy każdy fragment kończy się tonem wznoszącym czy opadającym.

Jeśli masz problemy ze słyszeniem zmian wysokości dźwięku, możesz trzymać rękę na przycisku pauzy i słuchać każdego fragmentu kilka razy. Kiedy już będziesz pewien, jak zmienia się wysokość dźwięku, możesz zapisać swoje strzałki na wydrukowanej stronie.

 

Czas na wspaniały akcent

Kiedy już wykonasz wszystkie trzy powyższe kroki, będziesz miał wiarygodny zapis sposobu, w jaki native speaker intonowałby tekst podczas czytania.

Będziesz wiedział:

  • Gdzie robi pauzę (dla podkreślenia, oddechu, itp.)
  • Gdzie będzie podnosił wysokość głosu
  • Gdzie obniży wysokość głosu.

Enter W tym momencie wysłuchałeś już kilka razy nagrania audio tekstu, więc powinieneś dobrze zapamiętać takie rzeczy jak wymowa i akcentowanie słów.

W wyniku tych kroków, możesz teraz używać wydrukowanego i zaznaczonego tekstu jako źródła informacji o wymowie i intonacji, które możesz wykorzystać do ćwiczenia i doskonalenia swoich umiejętności.

Pomyśl o tym jak o nutach. Każdy muzyk może spróbować zagrać piosenkę "ze słuchu", ale to często prowadzi do wielu błędów i odchyleń od rzeczywistego utworu. Muzycy, którzy rzeczywiście chcą się dobrze nauczyć utworu, zazwyczaj kupują nuty lub przepisują je sami.

Dzięki tej praktyce słuchania i czytania, w zasadzie uczysz się jak transkrybować język mówiony z jego słyszalnej formy na łatwo czytelny zapis nutowy.
Kiedy już masz swoje "nuty", nie pozwól im się zmarnować. Czytaj je, udoskonalaj, cieniuj i ćwicz, ile tylko możesz. I oczywiście, jeśli to możliwe, otrzymuj informacje zwrotne. Używaj tekstu końcowego jako narzędzia do doskonalenia, które pozwoli Ci zbliżyć się do intonacji i wymowy zbliżonej do rodzimej.

Przeszkoliłem setki studentów na całym świecie, aby podeszli do przyswajania dźwięków w nietradycyjny sposób i mogę zagwarantować, że z odpowiednim nastawieniem, motywacją i właściwym treningiem, możesz osiągnąć naprawdę niesamowite rezultaty.