Wymarłe języki - odkryj niesamowite fakty!

/

W jednym z tych żartów syn pyta matkę: "Kiedy umarło Morze Martwe?". Nie jest to tak głupie, jak mogłoby się wydawać, ponieważ równie głupie byłoby pytanie, kiedy umarły martwe języki. Jak sobie radzą? Dlaczego języki umierają? Czy mają przyszłość, skoro ich nazwa sugeruje, że wymarły...? Dziś odpowiemy na te i inne pytania, aby pomóc ci zrozumieć ten temat.

Skróty są ukryte

1 Języki wymierania

Czy łacina żyje?

Trzy wymarłe języki: Język Hunów

Etruskowie: 4 wymarłe języki

Dlaczego języki zanikają? Przewidywania dotyczące przyszłości

Języki wymierające

  • Ethnologue podaje, że na świecie istnieje 7111 różnych języków. Jednak aż połowa z nich zniknie do 2100 roku!

Dane te są szokujące, ponieważ wskazują, że kultury i historie związane z tymi ludźmi również zaczną zanikać.

Co to znaczy wyginąć? Wymarłe języki to te, które nie są już używane w mowie lub piśmie. Wymarłe języki są również oznaczone krzyżykiem, aby łatwo było je zidentyfikować podczas czytania różnych publikacji.

Przeczytaj:

  • Poznaj sekrety starożytnych martwych języków
  • Jak długo zwykle trwa złożenie skargi do biura tłumaczeń?
  • Tłumaczenie symultaniczne Tłumaczenie zwykłe
  • Ile języków może znać dobre tłumaczenie?

Wymarłe języki: Czy łacina żyje?

Proces wymierania języków jest bolesny dla kultury i historii, a także dla ludzi, którzy mówili nimi w przeszłości i postrzegali je jako część swojego dziedzictwa.

Zacznijmy od łaciny. Znajduje się ona na liście. Niemniej jednak, jeśli spojrzeć na definicję (którą przedstawiliśmy wcześniej), logicznie rzecz biorąc, język ten nie może zostać uwzględniony. Czy badanie wymarłych języków wyraża inną opinię na ten temat? Sprawdźmy.

Problem z łaciną...

Nikt nie chce uczyć się języka obcego, który nigdy nie pozwoli mu komunikować się z żywym człowiekiem. Wielu uczniów szkół średnich narzeka, że muszą uczyć się łaciny. Ten język jest martwy czy żywy, ponieważ używa wyrażeń zaczerpniętych bezpośrednio z łaciny?

Widzimy, że nie jest martwy.

  • Jest to oficjalny język Watykanu
  • Jest stale aktualizowany o nowe dokumenty (istnieje nawet Wikipedia dla łaciny).
  • Łacina jest niezbędna w medycynie, filologii i fizyce.
  • Łacina jest również używana do tworzenia nowych terminów naukowych i nazw organizmów.
  • Łacina jest językiem, który się nie zmienia, ale stale dodawane są do niego nowe słowa i zwroty. Według Pierre'a Georgesa do starożytnej łaciny dodano około 60 000 nowych słów. Na przykład vis atomica (energia atomowa) lub res unexplicata volans (UFO),
  • Można to również usłyszeć w kościele, na przykład podczas niektórych mszy.

Czy język używany przez miliony naukowców można uznać za wymarły? Decyzję pozostawiamy Tobie.

Tłumacz tekstów technicznych, moim zdaniem, powinien znać przynajmniej kilka przysłów i powiedzeń w tym języku. Nigdy nie wiadomo, czy dana fraza nie została napisana przez autora. Łacina to język, z którego pochodzi wiele słów, więc jeśli chcesz dobrze tłumaczyć, ważne jest, aby znać przynajmniej cząstkę słowotwórczą. Słowa te można znaleźć na przykład w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny.

Wymarłe języki: Język Hunów

Hunnish to jeden z wymarłych języków. Każdy polski uczeń słyszał o tym plemieniu, które podbiło większość Europy i Azji. Język Hunów był powszechnie używany na całym świecie, ponieważ ich imperium było tak rozległe.

Lingwiści twierdzą, że był to język, który bardzo różnił się od innych języków. Nie zachowały się żadne świadectwa, które mówiłyby nam, jakim dialektem posługiwało się to wojownicze plemię.

Proces wymierania wpłynął również na język Hunów. Wymarł, gdy Hunowie, którzy nim mówili, odeszli i miał niewielki wpływ na kulturę. Oto odpowiedź na pytanie: Dlaczego języki wymierają? Niestety, język umiera w momencie, gdy jego ostatni mówca opuszcza ten świat.

Nauka o wymarłych językach odnotowuje tylko trzy słowa, które mogły zostać zaadoptowane z tego języka. Dwa z nich odnoszą się do napojów alkoholowych (medow i kamos), a trzecie to strava, które jest odpowiednikiem naszego słowa stypa.

Etruskowie: wymarły język.

Etruskowie żyli w zachodniej części dzisiejszych Włoch, a ich język zawsze konkurował z łaciną. Źródła podają, że Klaudiusz, człowiek upośledzony fizycznie, był ostatnią osobą, która posługiwała się tym językiem. Kaligula był jego bratankiem.

Język ten pozostawił również niewiele śladów na świecie lub w regionie, w którym był popularny w minionych wiekach. Dialekt ten ma również bardzo niewiele zapisanych informacji - najdłuższym tekstem był Liber Linteus z 1300 słowami. Znaleziono go w nietypowy sposób - został pocięty na paski, aby owinąć mumię. Tabliczka Pyrrha, napisana przez Fenicjan przy użyciu etruskiego i punickiego, jest kolejnym przykładem zachowania języków etruskich.

Etruskowie nie mieli tak wojowniczej natury jak Hunowie, ale to samo stało się z ich językiem. Po prostu nie był używany i wymarł, gdy Klaudiusz został otruty muchomorem. Brak użytkowników języka ponownie jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego języki umierają. Umierają, gdy pewne światy dobiegają końca lub gdy ludzie, którzy posługiwali się tym językiem jako językiem ojczystym, odchodzą.

Dlaczego języki umierają? Jakie są prognozy na przyszłość?

Globalizacja sprawia, że wolimy uczyć się modnych języków i zapominamy o tych mniej popularnych. Według Johna McWhortera (lingwisty), 90% języków używanych obecnie na świecie zniknie do 2109 roku. Jest to bardziej bolesna prognoza niż jakakolwiek inna teoria, którą przedstawiliśmy wcześniej.

McWhorter nie jest tym zaniepokojony i twierdzi, że jeśli dana kultura nie wytworzyła języka, to sam język będzie niepotrzebny. Według autora języki te wkrótce umrą, a dzieci nie powinny się ich uczyć.

Pojawią się głosy, że kultura powinna być chroniona, a tradycja powinna się rozwijać. Nie wystarczy uczyć się języka ze względów estetycznych. W tym przypadku ważne są też popyt i podaż - jeśli nauka nie ma żadnej wartości, to lepiej uczyć się czegoś, co daje nam możliwości. Brak znajomości angielskiego odetnie ich od kultury i nauki, której nigdy nie byliby w stanie poznać w swoim ojczystym języku.

Jest też druga strona. Języki umierają z powodu braku użytkowników, ale wiedza o nich może dać ci "dostęp" do skarbnicy wiedzy z przeszłości. Niektórzy mogą postrzegać to jako sztukę dla sztuki, ale wszyscy powinniśmy zdecydować, czy dany język jest dla nas ważny.